Fiyavil – Kaliteli Blog

Wordpres’te Yedekleme Nasıl Yapılır?

Wordpres’te Yedekleme Nasıl Yapılır?

                Blog sistemleri denilince akla ilk gelen platformlardan biri olan WordPress’te, yaşanabilecek tüm olumsuzluklar için önerilen yedekleme işlemleri bulunuyor. Wordpres’te yedekleme işlemleri için ise belirli zaman aralıklarının geçmesi gerekiyor. Tüm yedekleme işlemleri için ise sırası ile önerilen ayarların yapılması isteniyor. Peki Wordpres’te yedekleme nasıl yapılır, önerilen ayarlar neler? Gelin Wordpres’te yedekleme işlemlerine birlikte bakalım.

Farklı Yöntemler İle Yedekleme İşlemleri

                Yaşanabilecek her türlü olumsuzluklara karşı kullanıcılara yardımcı olacak Wordpres’te yedekleme yapma işlemi için 4 farklı yöntem bulunuyor. İçe ve dışa aktar özelliği, yedekleme eklentileri, cPanel üzerinden yedekleme alma ve FTP ile phpMyAdmin üzerinden elle yedekleme almak gibi yöntemlerin bulunduğu Wordpres’te kullanıcının tercihine göre yedekleme işlemleri yapılıyor.

                İlk özellik olan içe ve dışa aktar özelliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta .xml uzantılı yedek görsellerdir. .xml uzantılı yedekler indirildikten sonra FTP üzerinden wp-content klasörünün de mutlaka yedeği alınmalıdır. Daha sonra da sırası ile wp-content klasörü kopyalanmakta ve tema ile eklentileri aktif edilmelidir. Son olarak .xml uzantılı yedeği kontrol paneli üzerinden araçlar, içe aktar ve WordPress seçenekleri ile yüklenmelidir.

                Yedekleme eklentileri üzerinden de BackupWP Free veya WP DB Backup Manager eklentileri kullanıcının işine oldukça yarıyor. İlk olarak adres çubuğunda yer alan bölüme site adresi ve sonuna “:2082” yazdıktan sonra panele giriş yapılıyor ve dosyalar (Files) sekmesinden yedekleme sihirbazına tıklanıyor. Buradan da yedekle seçeneği ile tüm dosyalar için tam yedekleme butonuna tıklanıyor. Ekranda ise yedek oluştur seçeneğine tıklayarak tüm işlemler tamamlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mesut dedi ki:

    Güzel bir anlatım makalesi olmuş oldukça başarılı bir anlatımda olmuş aslında bir kaç kez bu tekniği uglulasak artık kendimizi iyice gelişlete biliriz bu güzel makaleniz için tşk ederiz iyi anlatımlar.

BİR YORUM YAZ