Fiyavil – Kaliteli Blog

E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret Sitesi

Bir E-Ticaret Sitesi İçin Blog Gerekli Mi?

Bloglar, internet dünyasının varoluşundan, günümüzdeki popülerliğine kadar, her daim oluşumunu ve sağlam duruşunu ifade etmiş bir çeşit bilgi ve içerik paylaşım alanıdır. Günümüzde hızla gelişen e-ticaret sektörü aynı zamanda rekabeti de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle her daim müşterilerine kaliteli bir hizmet sunan e-ticaret siteleri uzun vadeli kazançlar sağlıyor.

Peki bir e-ticaret sitesi aynı zamanda bir bloga sahip olmalı mıdır?

Bu sorunun cevabı, aslında basittir. Eğer bir e-ticaret sitesi, tüm samimiyetiyle müşterilerine ulaşıyor ve de pazarlamasını yaptığı ürünleri, en doğru bir şekilde kullanıcılarına ulaştırabiliyorsa, bu da başarının anahtarı demek olacaktır.

Sosyal E-Ticaret Anlayışını Geliştirmek

Sosyal bir e-ticaret ortamının sağlanması, müşterilerinizi sadece müşteri olarak değil, aynı zamanda birer kullanıcı olarak da görmenizi gerektirir. Sosyal bir ortamı sağlayabilmeniz, sunduğunuz ürünlerin satışının gerçekleşebilmesi ve aynı zamanda da potansiyel müşterilere ulaşabilmeniz açısından önemlidir.

Bu doğrultuda kullanabileceğiniz önemli sistemlerden birisi de Blog sistemidir. Blog sisteminde başarı sağlamak için ise, sadece ürün tanıtımı odaklı bir içerik hazırlanmamalıdır. Bu büyük bir hata olur. O halde bir e-ticaret web sitesi için nasıl bir blog olmalıdır sorusunun cevabını arayalım.

Bir E-Ticaret Sitesi İçin Blog İçeriği Nasıl Olmalıdır?

  • Ürünler ile alakalı ancak reklam olmayan!

Hazırlanacak içerik, elbette ki web sitenizde satışa sunulan herhangi bir ürün ile alakalı olacaktır. Ancak bu doğrudan, müşterinin satın almasını çağrıştıracak türden olmamalıdır.

Bu daha çok bir blog yazısı tarzında, söz konusu ürün ile ilgili herhangi bir günlük hayattaki aktiviteler doğrultusunda bir yazı hazırlanmalıdır.

Örneğin ; bir spor ayakkabısı için, blog’da hazırlanacak içerik, spor ayakkabısının neden gerekli olduğu ve de günlük hayatta ne gibi faydalar sağladığı şeklinde olmalıdır. Ek olarak yazı sonunda, sitede bulunan spor ayakkabı modelleri ve bu modellerin özelliklerine değinilebilir.

Bu sayede hem okuyucuya bilgi verici bir tarzda yaklaşımda bulunacak, hem de sunmuş olduğunuz ürünleri satın almaya teşvik edici bir içerik olacaktır. Bu da e-ticaret siteleri açısından blog sisteminin doğru kullanıldığında, ne denli önemli olduğunu gösterir.

  • Reklam yapın ama kullanıcıyı rahatsız etmeyin!

Kullanıcı blogunuzu takip etmeli, bunun için özel bir üslup kullanmalısınız. Yukarıda belirtilen örnekteki ‘’bilgilendirici’’ üslup, pek çok sağlam takipçi edinebilmek açısından oldukça faydalı olacaktır. Ek olarak reklamlar görüntülenebilir.

Yazı içeriğindeki bahsi geçen ürün modellerinin ait reklamlar, yazının yan tarafında yada alt, üst kısımlarında kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde gösterilebilir. Bu sayede kullanıcı yazıda ilgisini çeken modeller için kategorilere girmek yerine doğrudan o reklama tıklayıp, ilgili ürünlerin sayfasına gidecek ve modelleri inceleyecektir.

Ek olarak; bu reklam sistemlerinin görüntülü olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede daha çok ilgi çekecek ve tıklanma oranı artacaktır.

  • Blog tasarımı özel olmalıdır

Özel ve kullanıcıya uygun, kolay kullanılabilir bir blog olmalıdır. Kesinlikle aşırı kategorilendirmelerden kaçınılmalıdır. Olabildiğince sadelik ve her kullanıcının kolay bir şekilde o blog üzerinde gezinebilmesi sağlanmalıdır.

  • İlgi çekici başlıklar

Blogta yayımlanacak olan içeriklerin başlıkları ilgi çekici ve seo uyumlu olmalıdır. Bu sayede hem mevcut takipçi kitlesinin içeriği okuması teşvik edilir, hem de arama motorları üzerinde arama yapan potansiyel müşterilere de bu sayede doğrudan ulaşılabilir.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, başlıkta kesinlikle reklam olmamasıdır. Bu pek çok kulancıyı kaybetmenize neden olabilir. Başlıkta yada içerikte, hiç bir zaman doğrudan reklam yapılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ